Dean's List
The following area residents were named to the dean’s list at their respective colleges and universities.
James Madison Univ. Harrisonburg, Va.
Cranberry Township: Britney Beals
Harmony: Lexi Peffer
Seven Fields: Sydney Bruns
BUFFALO STATE
COLLEGE
Buffalo, N.Y.
Slippery Rock: Hannah Lindey
CALIFORNIA UNIV. OF PA.
California, Pa.
Boyers: Nicole Ballard
Butler: Jessica Viszneki, Justin Stewart, Kathleen Burdett, Wilson Baez, Kyle Negley, Lily Zacherl
Cranberry Township: Alyssa Komoroski, Erin Patrick, Gabriel Miller, Jaclyn Noonan, Karlie Cook, Kennedy Johnston, Kimberly Hanlon, Lauren Mudrany, Morgan Fuchs
East Butler: Noah Proctor
Evans City: Alexandra Tofanelli, Paul Hoffman
Freeport: Maegan Troutman
Sarver: Emily Lucas, Jennifer Martino
Saxonburg: Lindsie Galbreath
Slippery Rock: Kayla Latoza
Valencia: Elise Tacik, Melissa Heintzinger
West Sunbury: Dylan Beachem
COASTAL CAROLINA
UNIVERSITY
Conway, S.C.
Evans City: Lyndsey Butler
Grove City: Sara Hake
Freeport: McClain Powell
LEHIGH UNIVERSITY
Bethlehem, Pa.
Cranberry Township: Kaitlin Laird
Fombell: Kevin Dambach
Mars: Jess Barry
OHIO WESLEYAN UNIV.
Delaware, Ohio
Fombell: Abbie Kline
CHATHAM UNIVERSITY
Pittsburgh, Pa.
Petrolia: Rebecca Pennington
LOCK HAVEN UNIV.
Lock Haven, Pa.
Butler: Sarah Cutler
Emlenton: Emilee Klingler, Kaylie Merwin
Evans CIty: Blake Reynolds
Mars: Jenna Snavely
UNIV. OF FINDLAY
Findlay, Ohio
Butler: Natalie Savannah
Cranberry Township: Kyra Znaczko
Grove City: Katelyn Harris
Mars: Madison Myers
Portersville: Jaymie Conrad
MISERICORDA UNIV.
Dallas, Pa.
Winfield Township: Sarah Burns
NORTHEASTERN
UNIVERSITY
Boston, Mass.
Butler: Blake Benko
SHENANDOAH UNIV.
Winchester, Va.
Butler: Thomas Preston
Cranberry Township: Matthew Cosco, Micah Link
Emlenton: Caroline Lowrey
Seven Fields: Brynne Swann
UNIV. OF ALABAMA
Tuscaloosa, Ala.
Butler: Nathan Ellis
Cranberry Township: Victoria Manson
Harmony: Carly Clarke
Mars: Sophia Lamm, Alexander Turner
Seven Fields: Zachary Diethorn
Slippery Rock: Faith Gibson
Zelienople: Anna Schatzel
WILKES UNIVERSITY
Wilkes-Barre, Pa.
Butler: Mia Walker
MARIETTA COLLEGE
Marietta, Ohio
Butler: Darin Skidmore
Renfrew: Zachary Freund
SUNY MORRISVILLE
Morrisville, N.Y.
Freeport: Cassandra Suran
LEWIS UNIVERSITY
Romeoville, Ill.
Cranberry Township: Emily Meredith
GEORGIA TECH
Atlanta, Ga.
Cranberry Township: Nathaniel Cooper
Mars: Alexander Chipps
SHENANDOAH UNIV.
Winchester, Va.
Butler: Thomas Preston
Cranberry Township: Matthew Cosco, Micah Link
Emlenton: Caroline Lowrey
Seven Fields: Brynne Swann
UNIV. OF NEBRASKA
Lincoln, Neb.
Cranberry Township: Alexander Dudash
Mars: Brian Braun
SUSQUEHANNA UNIV.
Selingsgrove, Pa.
Mars: Davis Ann Boyd
INDIANA UNIV. OF PA.
Indiana, Pa.
Butler: Kathryn Louise Aderman, Mason G. Borland, Madison Bresnehan, Loretta Rose Burger, Emily Kathryn Crusan, Bryce David Cunningham, Bayden Michael Davenport,
Amara Marie Dorcy, Marti Elizabeth Easter, Dylan Fediaczko, Maggie Lyn Fugh, Carley Alicia Gesin, Jason R. Hansotte, Yunuo He, Trai Robert Kish,
Cassandra Lorraine Lefever, Derek Maziarz, MacKenzie T. Mead, Nash K. Peters, Luke D. Walker
Cabot: Amanda Fischer, Teresa Kuo, Caitlin Marie Trettel, Hailey Venesky
Chicora: Mackenzie E. Craig
Connoquenessing: Taylor Wise Leech
Cranberry Township: Jessica Roselyn Corbin, Jack Burton Crunick, Olivia Caroline Crunick, Elizabeth Ann Day, Kailah Evin Hinkle, Sarah Messick,
Jenna Renee Pollaci, Korey G. Schroder, Isabella Marie Sprentz, Emily M. Stull, Maura Taylor, Parker J. Tompkins,
Eau Claire: Brittany E. Burdick
Evans City: Camille Anne Meister, Preston Joseph Roczko, Williams Point
Fenelton: Austin Lee Monday, Julie Ann Kopp, Kassidy M. O’Connor, Britney Lynne Polaski
Mars: Danielle Rynae DiTullio, Blake Richard Edwards, Meghan E. Grill, Michael J. Koenig, Celene Marie Kollinger
Meridian: Kaitlyn Marie Engle
Portersville: Carson Aiken
Prospect: Brady Rose Dalton
Renfrew: Lucy Panian
Sarver: Zachary Allen, Courtney Donna Behrik, Benjamin L. Drzemiecki, Kyle Hazelett, Joshua B. Keller,
Austin Andrew Kepes, MacKenzie Patricia Kutsch, Shannon Jessie Mitchell, Dante Steven Morgante, Katelyn Marie Ray, Nathaniel Scott Ritter, Simon John Sudano, Alexis C. Trask, Jason Van Tine, Gavin M. Vashie, Sean Michael Vashie
Saxonburg: Celeste Marie Beacom, Olivia Marie Critchlow, Taylor Ann Lambert, Mihkayla Ann Perkins, Kenley Paige Renfrew, Claire Rodgers
Seven Fields: Megan A. Spatafore
Slippery Rock: Brooke Campbell, Brooke Nicole Gentile, Paige Alexandra Martin
Valencia: Sydney Mae Marie Buchanan, Grant Croskey, Peyton Ranee Edinger, Brandon Edward Hoffman, Dominic R. Kurn, Jessica Lee Patterson
West Sunbury: Madison Clare Cumberland, Paige Gressly, Sara Ellen Hull
Zelienople: Lauren Marie Bosley, Dylan Michael Grubbs, Samuel Aric Kaiser
UNIVERSITY OF NEW HAMPSHIRE
Durham, N.H.
Cranberry Township: Maxim Georgievsky
WEST VIRGINIA UNIV.
Morgantown, W.Va.
Renfrew: Harper Jack