School art award winners announced
Winners from across the county have been announced for the All Butler County Middle School and High School Art Show on display at the Butler Art Center.
The show is open to students in grades seven to 12 and was judged by members of the Slippery Rock University art department.
Best of Show went to “Sunflower” by Zofia Chrzanowska from Seneca Valley High School.
Winners and their school districts in the six individual categories were:
PAINTING (OIL, ACRYLIC)
Bella Sekely, Mars, “Insomnia,” first
Erin Piotowski, Seneca Valley, “White Noise,” second
Brooke Boltz, Seneca Valley, “Fublephoris Mowbrius,” honorable mention
Johanna Raab, South Butler, “Eifel Tower,” honorable mention
Katie Irvine, Karns City, “Seahorse,” honorable mention
DRAWING (PEN & INK, PENCIL, PASTELS)
Lucy Geronime, Seneca Valley, “Thanks, Obama,” first
Zofia Chrzanowska, Seneca Valley, “Albino Moose,” second
Sydney Long, Seneca Valley, “Magda on the Water,” honorable mention
Sierra Myers, Seneca Valley, “Wishful Thinking,” honorable mention
Lindsey Ocheltree, Seneca Valley, “Scattered,” honorable mention
PHOTOGRAPHY & DIGITAL ART
Shannon Heyl, Mars, “My Body,” first
Matalyn Calma, Seneca Valley, “Abandoned Tea Party,” second
Krist Munoz Malave, Seneca Valley, “Marlboro” third
Emma Purdue, Seneca Valley, “King Harmer,” honorable mention
Noelle Johns, Karns City, “Built to be Beautiful,” honorable mention
Lucy Geronime, Seneca Valley, untitled, honorable mention
MIXED MEDIA & COLLAGE
Erin Neff, Mars, “Hunger,” first
Savannah David, Seneca Valley, “Fungus Amongus,” second
Erin Piotrowski, Seneca Valley, “Point of Expanse,” honorable mention
Megan Zaremski,” Deer Lakes, “Messy,” honorable mention
Meghan Pisarak, Mars, “My Mother’s Hands,” honorable mention
3-D -SCULPTURE, FIBER ART, CERAMICS
Meghan Pisarak, Mars, “Deconstructed,” first
Katie Falknar, Deer Lakes, “25,” second
Jacob Maitland, Mars, “Wilbur the Party Fish,” honorable mention
Meghan Pisarak, Mars, “Steadfast,” honorable mention
Emily Roush, Mars, “Welcome,” honorable mention
Maggie Hillebrand, Seneca Valley, “Dislodged,” honorable mention
WATERCOLOR
Abby Posisil, South Butler, “Yosemite,” first
Zofia Chrzanowska, Seneca Valley, “Moonlight,” second
Lauren George, Seneca Valley, “Kiefer,” honorable mention
Sydney Long, Seneca Valley, “untitled,” honorable mention.
The show will continue through Saturday at the Art Center, 344 S. Main St. Regular hours are 10 a.m. to 4 p.m. today and Friday and noon to 4 p.m. Saturday. Admission is free.
For more information, call 724-283-6922 or visit www.butlerartcenter.org.