Site last updated: Sunday, February 25, 2024

Log In

Reset Password
MENU
Butler County's great daily newspaper

BIG BUTLER FAIR

FRANKLIN TWP — Here are some of the first place winners at the Big Butler Fair, which ended Saturday.

Albert W Keller, Freeport: Over the Hill Pleasure — 40 years and over

Ginger Ullrich, Slippery Rock: Ladies Western Pleasure — 18 years and under

Stacey Keller, Freeport: Ladies Western Pleasure — 19 years and over

Carol Campbell, Cabot: All Day Pleasure

Amanda Lubich, New Castle: English Equitation — 18 years and under; English Pleasure — 9 to 18 years

Levi Pintersch, Butler: English Pleasure — Pony

Ginger Ullrich, Slippery Rock: Western Riding

Dale Brockhoff: Good Housekeeping — Draft Horses

Claryssa M Rhodaberger, Fenelton: Good Housekeeping — Light Horses

Kyle McLaughlin, Butler: Good Housekeeping — Ponies

James Moser, Chicora: Good Housekeeping — Dairy Cattle

Paul Merten III, Evans City: Good Housekeeping — Beef Cattle

Rylee Colteryahn, Prospect: Good Housekeeping — Sheep

Charlene Rosenberger, Sarver: Good Housekeeping — Swine

Maggie Bowser, Slippery Rock: Good Housekeeping — Dairy Goats

Trail Riders 4-H Club, Chicora: 4-H Good Housekeeping

Peter W. McGlashan, Evans City: Good Housekeeping — Rabbits

Paul Arnold, Uhrichville: Lightweight — Colt Jenny Memorial Pony Pull

Jason Arnold, New Comerstown: Heavyweight — Colt

Tracie Brockhoff, Dayton: Men’s Belgian Single Hitch; Ladies’ Belgian Single Hitch

Katie and Greg Morrison, Evans City: Men’s Percheron Single Hitch; Ladies’ Percheron Single Hitch; Novice Driving Single Hitch

Rodger Thoms, Aaronsburg: Men’s Clydesdale Single Hitch; Ladies’ Clydesdale Single Hitch

William Kronen, Freeport: Mare Single Hitch

Sarah Brockhoff, Dayton: Youth Single Hitch

Tom and Barb Anderson, Polk: Men’s Single Hitch; Ladies’ Single Hitch; Youth Driving (18 years & under); Mare Single Hitch; Single Tandum Hitch

Janet Roenigk, Natrona Heights: Novice Driving Single

Catrina Pawlowicz, Butler: Open Dash for Cash; Open Down and Back; Pole Bending — Horse

Sonia Sacco, Butler: Thread the Needle — Pony; Keyhole — Pony; Open Ride and Run; Pole Bending — Pony; Barrels — Pony

Stephanie Sybert, Chicora: Thread the Needle — Horse; Keyhole — Horse; Barrels — Horse; Good Housekeeping — Light Horses

Danielle Helch, Chicora: Open Flag Race

Chaz McGuire, Harrisville: Walk-Trot Barrels (8 years and under)

Wilson Nickel, Sharpsville: Ayrshire Junior calf; Milking Shorthorn Summer yearling; Milking Shorthorn Senior yearling; Ayrshire Junior Heifer Calf; Milking Shorthorn Senior Yearling Heifer

Jordan Kennedy, Butler: Brown Swiss Junior calf; Brown Swiss (Six years and over)

Leighton Meals, Connoquenessing: Holstein Junior calf; Holstein 4-year-old cow

Charlene Rosenberger, Sarver: Jersey Junior calf; Jersey Junior Heifer Calf

Emily Speer, Portersville: Milking Shorthorn Junior calf; Milking Shorthorn Junior Heifer Calf

Brooklyn Peters, Connoquenessing: Ayrshire Intermediate calf; Ayrshire Senior Calf; Jersey Junior yearling; Ayrshire Intermediate Heifer Calf; Ayrshire Senior Heifer Calf; Jersey Junior Yearling Heifer

Trisha Covert, Chicora: Guernsey Intermediate calf; Guernsey Senior Calf; Guernsey Dry cow (3 and 4 years); Guernsey Intermediate Heifer Calf; Guernsey Produce of Dam

Larissa Lesney, Butler: Holstein Intermediate calf; Jersey 4-year-old cow; Jersey (6 years and over); Holstein Jr. (3-Year-old Cow); Jersey (4-Year-old cow); Jersey Sr. Best Bred & Owned by One Exhibitor; Jersey Cow, any age, to be judged on udder alone; Jersey Produce of Dam

Jenna Simpson, Butler: Holstein Senior Calf

Travis Covert, Chicora: Guernsey Summer yearling; Guernsey Junior yearling; Guernsey Senior yearling; Guernsey 5-year-old cow

Robin Peters, Connoquenessing: Holstein Summer yearling; Holstein Intermediate yearling; Holstein Senior yearling; Costume Class — Cattle

Andy Tuzikow, Butler: Brown Swiss Junior yearling

Greg Simpson, Butler: Holstein Junior yearling

Seth Whiting, Edinburg: Milking Shorthorn Junior yearling; Ayrshire Intermediate yearling; Ayrshire Senior yearling; Ayrshire Dry cow (3 and 4 years); Ayrshire Senior (2-year-old); Milking Shorthorn Junior Yearling Heifer

Taylor Kennedy, Valencia: Brown Swiss Intermediate yearling

Cody Stephenson, Chicora: Guernsey Intermediate yearling; Guernsey Junior (2-year-old)

Kara Yannesse, Edinburg: Milking Shorthorn Intermediate yearling; Milking Shorthorn Dry cow (3 and 4 years); Milking Shorthorn Junior (2-year-old); Milking Shorthorn (6 years and older); Milking Shorthorn Intermediate Yearling Heifer; Milking Shorthorn Cow (6 years and older); Milking Shorthorn Get of Sire; Milking Shorthorn — Best 3 Females

Jacob J. Kennedy, Valencia: Brown Swiss Senior yearling

Zachary Speer, Portersville: Ayrshire 5-year-old cow; Ayrshire (6 years and older)

Deborah Morgan, Kittanning: Costume Class — Chickens

Colton Perry, Butler: Costume Class — Rabbits

Codi Misera, Minteer Road: Costume Class — Sheep

Luke McEachin, West Sunbury: Costume Class — Goats

Laurie Statam, Export: Costume Class — Driving Horse or Pony

Kelly Kabay, Fenelton: Costume Class — Pony

Ayana Borland, Butler: Costume Class — Horse — Exhibitor (14 and Under)

Emma Jarvis, Butler: Good Housekeeping — Ponies

Nathaniel Rassau, Sarver: Good Housekeeping — Dairy Cattle; Jersey Senior Heifer Calf; Jersey Intermediate Yearling Heifer; Jersey Jr — Best 3 Females; Jersey (5 years and over); Jersey Jr. (3-Year-old Cow); Jersey Dairy Herd

R.J. Fisher, Portersville: Brown Swiss Bull Calf

Jeffery Kennedy, Butler: Brown Swiss Junior Heifer Calf; Brown Swiss Junior Yearling Heifer; Brown Swiss Intermediate Yearling Heifer; Brown Swiss Senior Yearling Heifer; Brown Swiss Jr — Best 3 Females; Brown Swiss Cow (6 years old and over); Brown Swiss Sr. — Best Bred & Owned by One Exhibitor; Brown Swiss Cow, any age, to be judged on udder alone; Brown Swiss — Best 3 Females

James Moser, Chicora: Guernsey Junior Heifer Calf; Guernsey Senior Heifer Calf; Guernsey Junior Yearling Heifer; Guernsey Intermediate Yearling Heifer; Guernsey Senior Yearling Heifer; Guernsey Jr — Best 3 Females; Guernsey Sr. (2-Year-old Cow); Guernsey Cow (5 years old and over); Guernsey Sr. Best Bred & Owned by One Exhibitor; Guernsey Cow, any age, to be judged on udder alone; Guernsey — Best 3 Females; Guernsey Dairy Herd

Joe Leslie, Connoquenessing: Holstein Junior Heifer Calf; Holstein Senior Yearling Heifer; Holstein (4-Year-old cow); Holstein Cow (6 years old and over); Holstein Sr. — Best Bred & Owned by One Exhibitor; Holstein Cow, any age, to be judged on udder alone; Holstein — Best 3 Females

Simpson’s Holsteins, Butler: Holstein Intermediate Heifer Calf; Holstein Senior Heifer Calf; Holstein Junior Yearling Heifer; Holstein Get of Sire

Wesley Bowser, Slippery Rock: Jersey Intermediate Heifer Calf

Woodrow Nickel, Sharpsville: Milking Shorthorn Intermediate Heifer Calf

Designer Genes Farm, Slippery Rock: Milking Shorthorn Senior Heifer Calf; Milking Shorthorn Summer Yearling Heifer; Ayrshire Intermediate Yearling Heifer; Ayrshire Senior Yearling Heifer; Milking Shorthorn Jr — Best 3 Females; Ayrshire Dry Cow (3 and 4 year); Milking Shorthorn Dry Cow (3 and 4 year); Ayrshire Dry Cow (5 years and over); Ayrshire Sr. (2-Year-old Cow); Milking Shorthorn (4-Year-old cow); Ayrshire Sr. — Best Bred & Owned by One Exhibitor; Milking Shorthorn Sr. — Best Bred & Owned by One Exhibitor; Ayrshire Cow, any age, to be judged on udder alone; Milking Shorthorn Cow, any age, to be judged on udder alone; Ayrshire — Best 3 Females; Ayrshire Dairy Herd; Milking Shorthorn Dairy Herd; Milking Shorthorn Produce of Dam

Wilda Kline, Sharpsville: Ayrshire Summer Yearling Heifer; Ayrshire Junior Yearling Heifer; Ayrshire Jr — Best 3 Females; Ayrshire Cow (6 years old and over); Ayrshire Get of Sire; Ayrshire Produce of Dam

Coal Hill Farm, Slippery Rock: Guernsey Summer Yearling Heifer; Guernsey Dry Cow (3 and 4 year); Guernsey (5 years and over); Guernsey Get of Sire

Rader Farms, Connoquenessing: Holstein Summer Yearling Heifer; Holstein Jr — Best 3 Females; Holstein Produce of Dam

Caleb Cooper, Connoquenessing: Jersey Summer Yearling Heifer; Holstein Intermediate Yearling Heifer

Rachel Nickel, Sharpsville: Milking Shorthorn Sr. (2-Year-old Cow); Milking Shorthorn Jr. (3-Year-old Cow); Milking Shorthorn Cow (5 years old and over)

William Speer, Portersville: Ayrshire Cow (5 years old and over); Guernsey Cow (6 years old and over)

Linda Cranmer, Butler: Angus Spring bull calf; Angus (2-Year-old bull)

Elmer Colteryahn, Prospect: Cross Breed Spring bull calf; Cross Breed Early spring yearling bull; Cross Breed 2 Bulls bred and owned by exhibitor

Shannon Schneider, Butler: Shorthorn Spring bull calf

Roger Salvatora, Butler: Cross Breed Jr. bull calf born

Sara Lang, Harrisville: Shorthorn Junior yearling bull; Shorthorn 2 Bulls bred and owned by exhibitor

Paul Merten III, Evans City: Cross Breed Spring heifer calf; Cross Breed 2 females bred & owned by exhibitor

Benjamin Drake, Slippery Rock: Shorthorn Spring heifer calf; Shorthorn Produce of Dam: class should consist of 2 offspring

Linda Cranmer, Butler: Angus Senior heifer calf; Angus Early spring yearling heifer; Angus Female, any age, with calf at side; Angus 2 females bred and owned by exhibitor; Produce of Dam: class should consist of 2 offspring

Griffin Keyser, Valencia: Shorthorn Senior heifer calf; Good Housekeeping — Beef Cattle; Market Steers — Heavy Weight — Light Weight

Heather Cox, Evans City: Angus Late spring yearling heifer; Angus Junior yearling heifer

Michael Schneider, Butler: Shorthorn Late spring yearling heifer

Cindy Schneider, Butler: Shorthorn Early spring yearling heifer

Sara Lang, Harrisville: Shorthorn Junior yearling heifer; Shorthorn Get-of-Sire: 4 animals by one sire; Market Steers — Medium Weight — Light Weight

Elmer Colteryahn, Prospect: Cross Breed 2-year-old heifer; Cross Breed Female, any age, with calf at side

Shannon Schneider, Butler: Shorthorn Female, any age, with calf at side; Shorthorn 2 females bred & owned by exhibitor

Jacob Kennedy, Cranberry Township: Market Steers — Light Weight — Light Weight; Market Steers — Light Weight — Heavy Weight; 4-H & FFA Livestock Members ages 8 to 11

Jacob Salvatora, Butler: Market Steers — Light Weight — Medium Weight

Ashley Brehm, West Sunbury: Market Steers — Medium Weight — Medium Weight; Market Steers — Medium Weight — Heavy Weight

Taylor Kennedy, Valencia: Market Steers — Heavy Weight — Medium Weight

Jonny Merten, Evans City: Market Steers — Heavy Weight — Heavy Weight

Brooklyn Peters, Connoquenessing: Good Housekeeping — Sheep

Hailie Mitchell, Evans City: Good Housekeeping — Swine

Luke McEachin, West Sunbury: Good Housekeeping — Dairy Goats

Hannah Govan, Valencia: 4-H and FFA Livestock Members ages 12 to 15

Tanis Huff, Butler: 4-H and FFA Livestock Members ages 16 to 21

Green Meadows 4-H Club, Renfrew: 4-H Good Housekeeping

Zachary Speer, Portersville: Ayrshire Dam & Daughter — Two animals, one cow & her daughter

Jordan Kennedy, Butler: Brown Swiss Dam & Daughter — Two animals, one cow & her daughter; Brown Swiss — Best Bred & Owned

Travis Covert, Chicora: Guernsey Dam & Daughter — Two animals, one cow & her daughter; Guernsey — Best Three Females; Guernsey — Best Bred & Owned

Leighton Meals, Connoquenessing: Holstein Dam & Daughter — Two animals, one cow & her daughter; Holstein — Best Bred & Owned

Charlene Rosenberger, Sarver: Jersey Dam & Daughter — Two animals, one cow & her daughter; Jersey — Best Three Females

Kara Yannesse, Edinburg: Milking Shorthorn Dam & Daughter — Two animals, one cow & her daughter; Milking Shorthorn — Best Three Females; Milking Shorthorn — Best Bred & Owned; Milking Shorthorn Jr — Best Bred & Owned by one exhibitor; Milking Shorthorn Jr. (2-year-Old Cow); Milking Shorthorn Daughter — Dam; Milking Shorthorn — Breeder’s Performance Class

Seth Whiting, Edinburg: Ayrshire Best Three Females; Ayrshire — Best Bred & Owned

Larissa Lesney, Butler: Jersey Best Bred & Owned

Designer Genes Farm, Slippery Rock: Ayrshire Jr Best Bred & Owned by one exhibitor; Ayshire Daughter — Dam; Ayshire — Breeder’s Performance Class

Jeffery Kennedy, Butler: Brown Swiss Jr Best Bred & Owned by one exhibitor; Brown Swiss Daughter — Dam; Brown Swiss — Breeder’s Performance Class

James Moser, Chicora: Guernsey Jr Best Bred & Owned by one exhibitor; Guernsey Jr. (2-year-old Cow); Guernsey Daughter — Dam; Guernsey — Breeder’s Performance Class

Rader Farms, Connoquenessing: Holstein Jr — Best Bred & Owned by one exhibitor

Nathaniel Rassau, Sarver: Jersey Jr — Best Bred & Owned by one exhibitor; Jersey Jr. (2-year-old Cow); Jersey Daughter — Dam; Jersey — Breeder’s Performance Class

Wilda Kline, Sharpsville: Ayrshire Jr. 2-year-old Cow

Jim Austin, Kittanning: Good Housekeeping — Rabbits

Morgan Urban, New Wilmington: Costume Class — Horse — Exhibitor 15 and Over

Joe Leslie, Connoquenessing: Holstein Daughter — Dam; Holstein — Breeder’s Performance ClassSPECIAL CONTESTSHershey’s Cocoa Classic Chocolate Cake,

Kaitlyn Scully, SaxonburgHershey’s Cocoa Classic Cookies, Brownies or Bars,

Ethan Summers, ButlerApple pie,

Christie Geary, SarverAngel food cake,

Sarah Dunlap, SaxonburgKIDS CARAVANBest female,

Mayson Kennedy, ValenciaBest Male,

Wyatt Perry, ButlerBest Float,

Colton Perry, ButlerKID POWER PEDAL PULLUp to 3 years old,

Jacob Stocks, Karns City4 years old,

Elliette Smith, Chicora5 years old,

Ben Hennon, New Castle6 years old,

Molly Hohmann, Volant7 years old,

Landen Strawn, Meridian8 years old,

Tanner Hohmann, Volant9 years old,

Mason Strawn, MeridianCELEBRITY MILKING CONTESTTeam 1,

Scott Snyder, Grove City, and

Brian Snyder, Moon TownshipTeam 2,

Christianne Gribbens and

Betty Fitzgerald, both of ButlerFARM-CITY POSTER CONTESTHigh School,

Stephen Drake, Slippery RockJunior High School,

Paul Drake, Slippery RockGrades 5 and 6,

Peter McGlashan, Evans CityGrades 3 and 4,

Aaron Drake, Slippery RockGrades 1 and 2,

Ben Drake, Slippery RockKindergarten and Preschool,

Melissa Drake, Slippery RockWOOD CARVING RAFFLE WINNERBear Bench,

Elizabeth Chiesa, ButlerBELGIANS

Registered GeldingsGrand Champion,

Laurie Schickel, SigelReserve Grand Champion,

Laurie Schickel, Sigel

Registered StallionJunior Champion,

Jill Beidel, Slippery RockGrand Champion,

Jill Beidel, Slippery Rock

Registered MareSenior Champion,

Jill Beidel, Slippery RockReserve Senior Champion,

Jill Beidel, Slippery RockJunior Champion,

Laurie Schickel, SigelReserve Junior Champion,

Jill Beidel, Slippery RockGrand Champion,

Jill Beidel, Slippery RockReserve Grand Champion,

Jill Beidel, Slippery RockGRADE GELDINGSGrand Champion,

Brockhoff Belgians, DaytonReserve Champion,

Brockhoff Belgians, DaytonBest Butler County Mare,

Jill Beidel, Slippery Rock

More in Local News

Subscribe to our Daily Newsletter

* indicates required
TODAY'S PHOTOS