SR gets wild win
Chase Baxa scored his second goal and game-winner with four minutes remaining as the Slippery Rock boys soccer team earned a wild 5-4 win Tuesday over Commodore Perry.
Nick Stutz, Ryan Davey and Chase Gill also scored for the Rockets (5-2, 3-0).
Freeport 7, Derry 0 — Bryce Hanby, Seth Davis and Kevin Lynch each scored two goals and added an assist in the rout by the Yellowjackets (6-0, 5-0).
Hunter Hardin also scored for Freeport.
Seneca Valley 3, Pine-Richland 0 — Matthew Happ scored twice and Louis Newell once for the Raiders (6-0-1, 3-0-1).
Dylan Good earned the shutout with four saves.
Knoch 1, Indiana 0 — Caleb Robb scored for the Knights (2-6-1, 2-2-1) while Andy Pipes was in net for the shutout.
Cross Country
Noah Beveridge and Maggie Welty placed first for Butler, but Seneca Valley swept both Butler and Pine-Richland in both boys and girls meets.
Boys
Seneca Valley 15, P-Richland 45
Butler 17, Pine-Richland 44
Seneca Valley 25, Butler 30
Top 10
1-Beveridge (B) 17:12, 2-Owori (SV) 17:34, 3-Brady (B) 17:40, 4-Razanauskas (SV) 17:46, 5-Dixon (SV) 17:48, 6-Ketler (SV) 17:48, 8-Rusnese (SV) 17:52, 9-Sarver (PR) 17:53, 10-Hays (B) 17:59
Girls
Top 10
Seneca Valley 27, Butler 28
Butler 20, Pine-Richland 36
1-Welty (B) 20:08, 2-Franchi (PR) 20:29, 3-Aaron (SV) 21:08, 4-Lizewski (SV) 21:18, 5-Lizewski (SV) 21:29, 6-LeMay (B) 21:31, 7-Brydon (B) 21:39, 8-Bauer (B) 22:07, 9-Hrach (PR) 22:16, 10-Keir (SV) 23:18
Kendall Grossman finished second with a time of 24 minutes, 30 seconds to lead the Moniteau girls to a 22-35 win over Keystone.
Jake Patton was third for the Moniteau boys in a 25-31 loss to Keystone.
Boys
Keystone 25, Moniteau 31
Top 10
1-Broc Schoeppner (K) 19:15, 2-Dawson Steele (K) 20:01, 3-Jake Patton (M) 21:20, 4-Ethan Ritts (K) 21:57, 5-Seth Nicodemus (M) 22:22, 6-Alex Conn (M) 22:43, 7-Conrad Lloyd (K) 22:44, 8-John Hovanec (M) 23:06, 9-Wyatt McDeavitt (M) 23:06, 10-Jake Burgoon (M) 23:33
Girls
Moniteau 22, Keystone 35
Top 10
1-Taylor Geer (K) 24:25, 2-Kendall Grossman (M) 24:30, 3-Sam Hall (M) 24:48, 4-Gabby Stewart (M) 25:46, 5-Keysa Beichner (K) 27:25, 6-Madison Cumberland (M) 27:48, 7-Alex Hartle (M) 27:48, 8-Thea Haugh (K) 28:43, 9-Bailey Hartle (M) 28:52, 10-Jaden Haugh (K) 29:30
Harley Plugh was second with a time of 22:47 for the Slippery Rock girls in a 22-39 loss to Hickory.
Nick Shea was the top boys finisher for the Rockets in a 19-39 setback to the Hornets.
Boys
Hickory 19, Slippery Rock 39
Top 10
1-Clark McQuiston (H) 18:21, 2-Matt Taylor (H) 18:44, 3-Nathan Martin (H) 19:10, 4-Nick Shea (SR) 19:17, 5-Mac Taylor (SR) 19:22, 6-Chris Yeager (H) 19:26, 7-Drew Slezak (H) 19:41, 8-Jacob Rumeltanger (H) 19:52, 9-Wyatt Heil (SR) 20:00, 10-Seth Kennedy (SR) 20:02
Girls
Hickory 22, Slippery Rock 39
Top 10
1-Dannah Javens (H) 21:50, 2-Harley Pflugh (SR) 22:47, 3-Lexy Wozniak (H) 23:00, 4-Tabitha Donaldson (SR) 23:10, 5-Macey Redmond (H) 24:06, 6-Rachel Busi (H) 24:31, 7-Christa Marie (H) 24:34, 8-Kathleen Kosmowski (H) 24:46, 9-Liz Hamilton (H) 24:48, 10-Charlee Caldwell (SR) 25:18
Rebecca Pennington finished in 19:48 to place first and lead Karns City's girls to a 21-34 win over A-C Valley/Union.
Ty Sapien placed first for A-C Valley/Union in the boys race in 20:03.
Boys
No Team Score
Top 10
1-Ty Sapien (A/U) 20:03, 2-Eli Cowoski (KC) 21:17, 3-Gunner Yough (KC) 21:23, 4-Abraham Allison (KC) 21:25, 5-Ian McElroy (KC) 22:00, 6-Blake Kelley (KC) 22:06, 7-Carson Snyder (A/U) 22:25, 8-Eli Evans (KC) 22:26, 9-Clayton Marsh (A/U) 24:00, 10-Anthony Graziolo (KC) 24:40
Girls
Karns City 21,
A-C Valley/Union 34
Top 10
1-Rebecca Pennington (KC) 19:48, 2-Abigail Burris (A/U) 24:51, 3-Kaila Hildebrand (KC) 25:21, 4-Kaitlyn Fleeger (KC) 25:26, 5-Emilee Klingler (A/U) 26:09, 6-Amanda Shook (KC) 26:44, 7-Emily Maurer (KC) 27:03, 8-Destiny Hunt (A/U) 27:23, 9-Bridget Brison (A/U) 28:34, 10-Abby Freeman (A/U) 28:37
Johnathan Asay placed first at 19:33 to lead the Freeport boys past Deer Lakes (26-29) and Geibel Catholic (15-50).
The Freeport girls earned wins over Deer Lakes (23-36) and Geibel Catholic (21-38).
Both Yellowjacket teams are 4-0.
Boys
Freeport 26, Deer Lakes 29
Freeport 15, Geibel 50
Top 10
1-Johnathan Asay (F) 19:33, 2-Josh Yourish (DL) 20:51, 3-Josh McCoy (F) 21:24, 4-Adam Morrison (DL) 21:32, 5-Noah Loper (DL) 21:49, 6-Alec Parker (F) 22:15, 7-Brett Jones (F) 23:05, 8-Kinton Thakur (DL) 23:24, 9-Josh Leonard (F) 23:26, 10-Ben Ramsey (DL) 24:22
Girls
Freeport 23, Deer Lakes 36
Freeport 21, Geibel 38
Top 10
1-Clari Morrison (DL) 25:11, 2-Piper Scarry (G) 25:49, 3-Rebecca Hollobaugh (F) 25:56, 4-Lurena Stewart (F) 26:14, 5-Sonnet Robinson (DL) 26:37, 6-Jade Clinton (F) 27:25, 7-Kaitlyn Ritter (F) 28:16, 8-Monica Kolenick (G) 29:04, 9-Isabella Parks (F) 30:34, 10-Sophie Hines (DL) 30:36
Girls Volleyball
Allison DeJidas totaled six kills and three blocks as Freeport swept Derry 25-18, 25-20 and 25-19.
Haley Graham contributed five kills and three blocks, Hannah Mason nine service points and five kills and Jenna Manke four kills for the Yellowjackets (5-1, 5-0).
Seneca Valley 3, North Allegheny 1 — The Raiders toppled the section rival Tigers.
.
Knoch 3, Blackhawk 0 — Bethany Nulph had 10 kills in the Knights' 25-7, 25-23, 25-12 sweep.
Jesse Jack and Alley Kerkan each added 11 service points for Knoch (6-0, 5-0).
Pine-Richland 3, Butler 0 — The Golden Tornado fell by scores of 25-10, 25-15 and 25-23.
Caitlyn Martin paced Butler with nine kills and 11 digs and Maria Lucas added 24 digs.
Union 3, Keystone 0 — Taylor Adams had six kills, two aces and three blocks as the Damsels won 25-16, 25-8, 25-22.
Hannah Atzeni added 17 assists for Union.
Cranberry 3, Karns City 0 — Brooke Moore had 10 assists and Claudia Kamenski added five kills but the Gremlins were swept 25-17, 25-22, 25-20.
The Karns City JV team won, 2-0.
Grove City 3, West Middlesex 1 — Ashley Jackson had 10 kills and nine blocks as the Eagles churned out a 25-19, 25-9, 20-25, 25-15 win.
Macguire Gubba added 17 assists, 17 points and six kill for Grove City.
Girls Tennis
Sydney Adams, Morgan Hiles and Kaitlyn Anderson all won their singles matches as Grove City swept Franklin 5-0.
Singles: Sydney Adams (GC) d. Laura Danvers 6-1, 6-0; Jenny Baglia (GC) d. Morgan Hiles 6-1, 6-2; Blair Steele (GC) d. Kaitlyn Anderson 6-3, 6-3
Doubles: Addie Reynolds-Logan Fuss (GC) d. Maddy Obenrader-Anne Hoffman 6-4, 6-4; Abby Foley-Naomi Conger (GC) d. Kylie Feltenberger-Lauren Greenlee
Boys Golf
Cody Killian shot an even-par 36 to lead Mars (7-6) to a 198-207 win over Armstrong.
Armstrong (207): Adam Cippel 38, Nick Benvenuti 39, Tyler Johnson 42, Jacob Gross 43, Geo Romeo 45
Mars (198): Cody Killian 36, Shea Maffa 38, Adam Sweet 40, Chris Sicker 42, Luke Diel 42
Meadville Invitational — Troy Loughry shot an 82 as Grove City placed seventh at the 28-team Meadville Invitational.
Lakeview won the team title with a 327.
Grove City (343): Troy Loughry 82 , Kyle Shingledecker 84, Danny Lucas 85, Tanner McCreadie 92, Jackson Glenn 95
Seneca Valley 192, North Hills 206 — Scott Hangliter, Mark McNulty and Zach Brown each shot a 37 to lift the Raiders (9-2, 7-1).
Seneca Valley (192): Scott Hangliter 37, Mark McNulty 37, Zach Brown 37, Adam Bushee 39, Paul Lopiccolo 42
North Hills (206): Johnny Stuckert 33, Nick Smith 37, Jacob Stuckert 41, Andrew Paulauskas 47, Tom Brown 48
Girls Golf
Maggie Feczko shot a 37 and Hannah Folk a 39 as Butler downed Mars, 164-183.
Natalie Welsh had the low score for the Planets with a 39.
Butler (164): Maggie Feczko 37, Hannah Folk 39, Maddy Temple 43, Liz Rakers 45
Mars (183): Natalie Welsh 39, Myah McGinnis 46, Allison Bruce 47, Rachel Scherer 51