Site last updated: Friday, December 9, 2022

Log In

Reset Password
MENU
Butler County's great daily newspaper

Butler Farm Show Results

These participants recently placed first in competition at the Butler Farm Show. The show concluded on Saturday.

DEPARTMENT 2 - DAIRY

Section 1 - AYRSHIRE

Class 2 - WINTER HEIFER CALF, Nathan Rassau, Enon Valley

Class 9 - JUNIOR CHAMPION, Nathan Rassau, Enon Valley

Class 24 - GRAND CHAMPION, Nathan Rassau, Enon Valley

Section 2 - BROWN SWISS

Class 1 - SPRING HEIFER CALF, Chloe J. Setzenfand, New Brighton

Class 2 - WINTER HEIFER CALF, Nolan Kummer, Evans City

Class 3 - FALL HEIFER CALF, Reed E. Becze, New Brighton

Class 4 - SUMMER YEARLING HEIFER, Four Seasons Farm, Butler

Class 7 - FALL YEARLING HEIFER, Four Seasons Farm, Butler

Class 8 - BEST BRED & OWNED HEIFER, Four Seasons Farm, Butler

Class 9 - JUNIOR CHAMPION, Four Seasons Farm, Butler

Class 10 - RESERVE JUNIOR CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 11 - BEST 3 JUNIOR FEMALES, Four Seasons Farm, Butler

Class 12 - DRY COW - 4 & UNDER, Four Seasons Farm, Butler

Class 16 - JUNIOR 3-YEAR-OLD, Chloe J. Setzenfand, New Brighton

Class 17 - SENIOR 3 -YEAR -OLD, Four Seasons Farm, Butler

Class 19 - 5-YEAR- OLD, Four Seasons Farm, Butler

Class 20 - 6 YEARS & OLDER, Reed E. Becze, New Brighton

Class 21 - BEST BRED & OWNED COW, Chloe J. Setzenfand, New Brighton

Class 22 - SENIOR CHAMPION, Chloe J. Setzenfand, New Brighton

Class 23 - RESERVE SENIOR CHAMPION, Four Seasons Farm, Butler

Class 24 - GRAND CHAMPION, Chloe J. Setzenfand, New Brighton

Class 25 - RES. GRAND CHAMPION, Four Seasons Farm, Butler

Class 26 - BEST UDDER, Chloe J. Setzenfand, New Brighton

Class 27 - BEST 3 FEMALES, Four Seasons Farm, Butler

Class 28 - DAIRY HERD, Four Seasons Farm, Butler

Class 30 - DAM & DAUGHTER, Reed E. Becze, New Brighton

Class 31 - 3 GENERATIONS, Reed E. Becze, New Brighton

Class 32 - 100,000 PRODUCTION, Reed E. Becze, New Brighton

Section 3 - GUERNSEY

Class 1 - SPRING HEIFER CALF, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 2 - WINTER HEIFER CALF, Lily Ansell, Renfrew

Class 3 - FALL HEIFER CALF, Den-Be Farms, Enon Valley

Class 4 - SUMMER YEARLING HEIFER, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 5 - SPRING YEARLING HEIFER, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 6 - WINTER YEARLING HEIFER, Travis Covert, Chicora

Class 8 - BEST BRED & OWNED HEIFER, Den-Be Farms, Enon Valley

Class 9 - JUNIOR CHAMPION, Lily Ansell, Renfrew

Class 10 - RESERVE JUNIOR CHAMPION, Den-Be Farms, Enon Valley

Class 11 - BEST 3 JUNIOR FEMALES, Travis Covert, Chicora

Class 13 - DRY COW - 5 & OVER, Lily Ansell, Renfrew

Class 14 - JUNIOR 2-YEAR-OLD, Cody Stephenson, Chicora

Class 16 - JUNIOR 3-YEAR-OLD, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 21 - BEST BRED & OWNED COW, Cody Stephenson, Chicora

Class 22 - SENIOR CHAMPION, Cody Stephenson, Chicora

Class 23 - RESERVE SENIOR CHAMPION, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 24 - GRAND CHAMPION, Cody Stephenson, Chicora

Class 25 - RES. GRAND CHAMPION, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 26 - BEST UDDER, Cody Stephenson, Chicora

Class 27 - BEST 3 FEMALES, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 28 - DAIRY HERD, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 29 - PRODUCE OF DAM, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 30 - DAM & DAUGHTER, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Section 4 - HOLSTEIN

Class 1 - SPRING HEIFER CALF, Nolan Kummer, Evans City

Class 2 - WINTER HEIFER CALF, Maggie Rasp, Evans City

Class 3 - FALL HEIFER CALF, Nolan Kummer, Evans City

Class 5 - SPRING YEARLING HEIFER, Simpsons Holsteins, Butler

Class 6 - WINTER YEARLING HEIFER, Faith Goldscheitter, Sarver

Class 8 - BEST BRED & OWNED HEIFER, Simpsons Holsteins, Butler

Class 9 - JUNIOR CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 10 - RESERVE JUNIOR CHAMPION, Simpsons Holsteins, Butler

Class 14 - JUNIOR 2-YEAR-OLD, Mason Henry, Kennerdell

Class 15 - SENIOR 2- YEAR- OLD, Nolan Kummer, Evans City

Class 17 - SENIOR 3 -YEAR -OLD, Hope Goldscheitter, Sarver

Class 18 - 4 -YEAR-OLD, Nolan Kummer, Evans City

Class 20 - 6 YEARS & OLDER, Faith Goldscheitter, Sarver

Class 21 - BEST BRED & OWNED COW, Ryleigh Henry, Kennerdell

Class 22 - SENIOR CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 23 - RESERVE SENIOR CHAMPION, Mason Henry, Kennerdell

Class 24 - GRAND CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 25 - RES. GRAND CHAMPION, Mason Henry, Kennerdell

Class 26 - BEST UDDER, Nolan Kummer, Evans City

Class 30 - DAM & DAUGHTER, Nolan Kummer, Evans City

Section 5 - JERSEY

Class 2 - WINTER HEIFER CALF, Lily Ansell, Renfrew

Class 3 - FALL HEIFER CALF, Bill Speer, Portersville

Class 4 - SUMMER YEARLING HEIFER, Nolan Kummer, Evans City

Class 5 - SPRING YEARLING HEIFER, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 6 - WINTER YEARLING HEIFER, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 8 - BEST BRED & OWNED HEIFER, Nolan Kummer, Evans City

Class 9 - JUNIOR CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 10 - RESERVE JUNIOR CHAMPION, Bill Speer, Portersville

Class 11 - BEST 3 JUNIOR FEMALES, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 14 - JUNIOR 2-YEAR-OLD, Nolan Kummer, Evans City

Class 15 - SENIOR 2- YEAR- OLD, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 17 - SENIOR 3 -YEAR -OLD, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 18 - 4 -YEAR-OLD, Kylie Burke, Worthington

Class 20 - 6 YEARS & OLDER, Maggie Rasp, Evans City

Class 21 - BEST BRED & OWNED COW, Nolan Kummer, Evans City

Class 22 - SENIOR CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 23 - RESERVE SENIOR CHAMPION, Kylie Burke, Worthington

Class 24 - GRAND CHAMPION, Nolan Kummer, Evans City

Class 25 - RES. GRAND CHAMPION, Kylie Burke, Worthington

Class 26 - BEST UDDER, Nolan Kummer, Evans City

Class 27 - BEST 3 FEMALES, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 28 - DAIRY HERD, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 29 - PRODUCE OF DAM, Nolan Kummer, Evans City

Class 30 - DAM & DAUGHTER, Kylie Burke, Worthington

Class 31 - 3 GENERATIONS, Kylie Burke, Worthington

Section 7 - DAIRY CROSS-BREDS

Class 1 - SPRING HEIFER CALF, Gerri Goldscheitter, Sarver

Class 4 - SUMMER YEARLING HEIFER, Gerri Goldscheitter, Sarver

Class 8 - BEST BRED & OWNED HEIFER, Gerri Goldscheitter, Sarver

Class 9 - JUNIOR CHAMPION, Gerri Goldscheitter, Sarver

Class 10 - RESERVE JUNIOR CHAMPION, Gerri Goldscheitter, Sarver

Class 24 - GRAND CHAMPION, Gerri Goldscheitter, Sarver

Class 25 - RES. GRAND CHAMPION, Gerri Goldscheitter, Sarver

Section 50 - GOOD HOUSEKEEPING

Class 1 - MONDAY, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 2 - TUESDAY, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 3 - WEDNESDAY, James Moser/Moser's Dairy, Chicora

Class 4 - THURSDAY, Ro-Ann Haven, Chicora

Class 5 - FRIDAY, Gerri Goldscheitter, Sarver.

Sign Up to Receive Daily News Updates

* indicates required
TODAY'S PHOTOS