Butler Farm Show Results
DEPARTMENT 4 - SHEEP/WOOL
Section 6 - MERINO
Class 0 - YEARLING RAM LAMB, Madalyn Davis, Butler
Class 2 - SPRING RAM LAMB, Madalyn Davis, Butler
Class 3 - PAIR OF RAMS, Madalyn Davis, Butler
Class 4 - CHAMPION RAM, Madalyn Davis, Butler
Class 5 - RESERVE CHAMPION RAM, Connie Dunn, Butler
Class 6 - EWE - 1 YEAR & UNDER 2, Madalyn Davis, Butler
Class 7 - PAIR OF YEARLING EWES, Madalyn Davis, Butler
Class 9 - SPRING EWE LAMB, Madalyn Davis, Butler
Class 10 - PAIR OF EWE LAMBS - UNDER 1, Madalyn Davis, Butler
Class 11 - CHAMPION EWE, Madalyn Davis, Butler
Class 12 - RESERVE CHAMPION EWE, Madalyn Davis, Butler
Class 13 - PEN OF LAMBS, Madalyn Davis, Butler
Class 14 - BREEDER'S YOUNG FLOCK, Madalyn Davis, Butler
Class 15 - FLOCK, Madalyn Davis, Butler
Class 16 - GET- OF- SIRE, Madalyn Davis, Butler
Section 7 - NATURAL COLOR
Class 9 - SPRING EWE LAMB, Raegan Laughlin, Mercer
Class 11 - CHAMPION EWE, Raegan Laughlin, Mercer
Class 12 - RESERVE CHAMPION EWE, Joyce Laughlin, Butler
Section 12 - SUFFOLK
Class 2 - SPRING RAM LAMB, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 4 - CHAMPION RAM, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 6 - EWE - 1 YEAR & UNDER 2, Barrett Hixon, Renfrew
Class 7 - PAIR OF YEARLING EWES, Mila Monday, Butler
Class 9 - SPRING EWE LAMB, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 10 - PAIR OF EWE LAMBS - UNDER 1, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 11 - CHAMPION EWE, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 12 - RESERVE CHAMPION EWE, Raislee Colteryahn, Prospect
Class 13 - PEN OF LAMBS, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 14 - BREEDER'S YOUNG FLOCK, Rylee Colteryahn, Prospect
Class 16 - GET- OF-SIRE, Rylee Colteryahn, Prospect
Section 13 - TEXEL
Class 0 - YEARLING RAM LAMB, Jack Meiser, Butler
Class 2 - SPRING RAM LAMB, Harold Dunn/Dunn Show Lambs, Butler
Class 3 - PAIR OF RAMS, Harold Dunn/Dunn Show Lambs, Butler
Class 4 - CHAMPION RAM, Harold Dunn/Dunn Show Lambs, Butler
Class 5 - RESERVE CHAMPION RAM, Harold Dunn/Dunn Show Lambs, Butler
Class 6 - EWE - 1 YEAR & UNDER 2, Eleanore Derunk, West Sunbury
Class 7 - PAIR OF YEARLING EWES, Jack Meiser, Butler
Class 8 - FALL EWE LAMB, Eleanore Derunk, West Sunbury
Class 9 - SPRING EWE LAMB, Jack Meiser, Butler
Class 10 - PAIR OF EWE LAMBS - UNDER 1, Harold Dunn/Dunn Show Lambs, Butler
Class 11 - CHAMPION EWE, Eleanore Derunk, West Sunbury
Class 12 - RESERVE CHAMPION EWE, Jack Meiser, Butler
Class 13 - PEN OF LAMBS, Jack Meiser, Butler
Class 14 - BREEDER'S YOUNG FLOCK, Jack Meiser, Butler
Class 15 - FLOCK, Eleanore Derunk, West Sunbury
Class 16 - GET- OF-SIRE, Jack Meiser, Butler
Section 17 - COMMERCIAL
Class 0 - YEARLING RAM LAMB, Kolbie Magill, Butler
Class 2 - SPRING RAM LAMB, Michele M. DiPippa, Renfrew
Class 4 - CHAMPION RAM, Michele M. DiPippa, Renfrew
Class 5 - RESERVE CHAMPION RAM, Kolbie Magill, Butler
Class 6 - EWE - 1 YEAR & UNDER 2, Harvest View Farm, Butler
Class 7 - PAIR OF YEARLING EWES, Harvest View Farm, Butler
Class 9 - SPRING EWE LAMB, Harvest View Farm, Butler
Class 10 - PAIR OF EWE LAMBS - UNDER 1, Harvest View Farm, Butler
Class 11 - CHAMPION EWE, Harvest View Farm, Butler
Class 12 - RESERVE CHAMPION EWE, Harvest View Farm, Butler
Class 13 - PEN OF LAMBS, Michele M. DiPippa, Renfrew
Class 14 - BREEDER'S YOUNG FLOCK, Michele M. DiPippa, Renfrew
Class 16 - GET- OF- SIRE, Harvest View Farm, Butler
Section 22 - LEAD LINE
Class 1 - LEAD LINE/19 & OLDER, Donna Drake, Slippery Rock
Class 2 - LEAD LINE/15 to 18-YEAR-OLDS, Maren McIntire, Butler
Class 3 - LEAD LINE/12 to14-YEAR-OLDS, Melissa Drake, Slippery Rock
Class 4 - LEAD LINE/8 to 11-YEAR-OLDS, Addison Tuzikow, Butler
Class 5 - LEAD LINE/7 & UNDER, Mila Monday, Butler
Section 40 - PEEWEE SHOWMANSHIP
Class 1 - PEE WEE SHOWMAN, Raislee Colteryahn, Prospect
Section 50 - GOOD HOUSEKEEPING
Class 1 - MONDAY, Amy J. Metrick, Butler
Class 2 - TUESDAY, John Derunk, West Sunbury
Class 3 - WEDNESDAY, Connie Dunn, Butler
Section 60 - WOOL
Class 2 - ONE-HALF BLOOD, Lisel Moser, Harmony
Class 3 - THREE-EIGHTHS BLOOD, Lisel Moser, Harmony
Class 4 - ONE-QUARTER BLOOD, Lisel Moser, Harmony
Section 100 - SUPREME CHAMPIONS
Class 1 - SUPREME EWE ALL BREEDS, Madalyn Davis, Butler
Class 2 - SUPREME RAM ALL BREEDS, Rylee Colteryahn, Prospect.