BUTLER FARM SHOW WINNERS
CONNOQUENESSING TWP — Here are some results featuring the top three places in the Home-Produced Products category at the Butler Farm Show, which ended Saturday at the farm show grounds.
BAKED GOODS
Noodles: Albert Defoggi, Renfrew, first; Anita Stevens, Renfrew, second.
QUICK BREAD
Biscuits: Lena Vandevort, Butler, first; Donna Drake, Slippery Rock, second; Arleen McCurdy, Prospect, third.
Corn bread: Michele Rager, Vandergrift, first; Ruth Monnie, Butler, second; Bev McCall, Prospect, third.
Fruit bread: Alania Banyay, Butler, first; Sara Elder, Butler, second; Mikayla Fleeger, Slippery Rock, third.
Muffins: Gabrielle Isaacs, Renfrew, first; Donna Drake, Slippery Rock, second; Elizabeth Kline, Prospect, third.
Nut bread: Donna Drake, Slippery Rock, first; Linda Cranmer, Butler, second; Ruth Ann Michel, Renfrew, third.
Zucchini bread: Suzanne Wise, Fenelton, first; Sara Elder, Butler, second; Heather Michel, Renfrew, third.
Any other: Ruth Ann Michel, Renfrew, first; Robin Van Dyke, Evans City, second; Elizabeth Kline, Prospect, third.
YEAST BREAD
Raisin: Arleen McCurdy, Prospect, first.
White: Anita Stevens, Renfrew, first; Beverly Karns, Butler, second; Arleen McCurdy, Prospect, third.
Whole wheat: Arleen McCurdy, Prospect, first; Donna Drake, Slippery Rock, second; Anne Ambrose, Butler, third.
YEAST ROLLS
Cinnamon: Anita Stevens, Renfrew, first; Elizabeth Nichter, Butler, second; Kelly McDeavitt, Butler, third.
White: Anita Stevens, Renfrew, first; Chris Frazier, Slippery Rock, second; Linda Ealy, Renfrew, third.
Whole wheat: Arleen McCurdy, Prospect, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second; Donna Drake, Slippery Rock, third.
Any other: Gary Baseshore, Renfrew, first.
Basket: Anita Stevens, Renfrew, first; Donna Drake, Slippery Rock, second; Debbie Rockwell, Slippery Rock, third.
CAKE
Chocolate layered: Lorna Whittington, Butler, first.
Spice layered: Jennifer Michel, Grove City, first.
Yellow layered: Megan Martin, Saxonburg, first.
Cupcakes: Gabrielle Isaacs, Renfrew, first; Joan Fleeger, Butler, second; Jennifer Michel, Grove City, third.
Coffee cake: Celia Ray, Butler, first; Lynne Ray, Butler, second.
Cake - decorated: Brittany Kennedy, Mars, first; Faith Howdyshell, Butler, second; Cheryl Kennedy, Mars, third.
Egg cake - any other: Maysan Hodil, Worthington, first; Ben Pilcher, Saxonburg, second.
CANDY
Chocolate covered: Heather Michel, Renfrew, first; Ruth Ann Michel, Renfrew, second; Michele Rager, Vandergrift, third.
Divinity or seafoam: Lena Vandevort, Butler, first.
Fudge: Alania Banyay, Butler, first; Maria Worst, Butler, second; Pauline Winchell, Evans City, third.
Any other: Arleen McCurdy, Prospect, first; Michele Rager, Vandergrift, second; Brandon Pearce, Renfrew, third.
Cookies
Bar cookies: Jean Kummer, Evans City, first; Linda Ealy, Renfrew, second; Heather Michel, Renfrew, third.
Brownies: Linda Ealy, Renfrew, first; Lynnette Patton, Prospect, second; Elizabeth Kline, Prospect, third.
Chocolate chip cookies: Kristin Leith, Butler, first; Ruth Ann Michel, Renfrew, second; Heather Michel, Renfrew, third.
Diabetic cookies: Donna Drake, Slippery Rock, first; Alania Banyay, Butler, second.
Drop cookies: Tabitha Donaldson, Butler, first; Marsha Reedy, Evans City, second; Cristal Elder, Butler, third.
Filled cookies: Cristal Elder, Butler, first; Donna Drake, Slippery Rock, second; Margaret Donaldson, Butler, third.
Molded cookies: Donna Drake, Slippery Rock, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second; Heather Michel, Renfrew, third.
No-bake cookies: Donna Drake, Slippery Rock, first; David Elder, Butler, second; Christopher Michel, Renfrew, third.
Pressed cookies: Donna Drake, Slippery Rock, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second.
Rolled cookies: Dacey Mealey, Fenelton, first; Donna Drake, Slippery Rock, second; Ben Pilcher, Saxonburg, third.
Sliced cookies: Cheryl Kennedy, Mars, first; Gabrielle Isaacs, Renfrew, second; Debbie Rockwell, Slippery Rock, third.
Cookies - any other: Carole Keck, Saxonburg, first; Bridgette Collins, Boyers, second; Tom Fern, Butler, third.
Gluten free cookies: Christie Geary Lauer, Cabot, first; Joyce Cranmer, Butler, second; Michele Rager, Vandergrift, third.
Pies
Apple pie: Sarah Dobson, Butler, first; Alania Banyay, Butler, second.
Berry pie: Karen McAfee, Butler, first; Anne Ambrose, Butler, second; John Paserba, Cranberry Township, third.
MEN’S DIVISION
Quick bread: Chris Fessides, Evans City, first; Joshua Drake, Slippery Rock, second; Albert Defoggi, Renfrew, third.
Yeast bread: Albert Defoggi, Renfrew, first; Joshua Drake, Slippery Rock, second.
Yeast rolls: Albert Defoggi, Renfrew, first; Chris Frazier, Slippery Rock, second; David Elder, Butler, third.
Cookies: Joshua Drake, Slippery Rock, first; David Elder, Butler, second; Andrew Costel, Butler, third.
Pie: Kenneth Cranmer, Butler, first.
Any canned fruit: Gordon Marburger, Evans City, first.
Any canned meat: Eric Drake, Slippery Rock, first; John Bennetti, Butler, second; John Paserba, Cranberry Township, third.
Any canned vegetable: John Bennetti, Butler, first; Christopher Michel, Renfrew, second; Chad Stiffey, Northern Cambri, third.
CANNED PRODUCTS
Apples: Diane Marburger, Evans City, first.
Applesauce: Laura Bloom, Butler, first; Christopher Michel, Renfrew, second; Heather Michel, Renfrew, third.
Blackberries: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Donna Drake, Slippery Rock, second.
Blueberries: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Diane Marburger, Evans City, second; Donna Drake, Slippery Rock, third.
Dark cherries: Diane Marburger, Evans City, first; Laura Bloom, Butler, second; Lena Vandevort, Butler, third.
Elderberries: Lena Vandevort, Butler, first.
Grapes: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Donna Drake, Slippery Rock, second.
Peaches: Laura Bloom, Butler, first; Diane Marburger, Evans City, second; Lena Vandevort, Butler, third.
Pears: Diane Marburger, Evans City, first; Laura Bloom, Butler, second; Michael Bupp, Prospect, third.
Black raspberries: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Donna Drake, Slippery Rock, second.
Red raspberries: Diane Marburger, Evans City, first.
Rhubarb: Lena Vandevort, Butler, first.
Canned fruit/any other: Michael Bupp, Prospect, first; Laura Bloom, Butler, second.
Green beans: Susan Osche, Cabot, first; Vicki Hefferan, Butler, second; Laura Bloom, Butler, third.
Yellow beans: Laura Bloom, Butler, first; Susan Osche, Cabot, second.
Beets: Vicki Hefferan, Butler, first; Amy Scott, West Sunbury, second; Donna Drake, Slippery Rock, third.
Carrots: Laura Bloom, Butler, first; Vicki Hefferan, Butler, second; Donna Drake, Slippery Rock, third.
Corn: Donna Drake, Slippery Rock, first; Lena Vandevort, Butler, second.
Mixed vegetables: Donna Drake, Slippery Rock, first.
Sauerkraut: Anita Stevens, Renfrew, first; Jeff Scott, West Sunbury, second; Chad Stiffey, Northern Cambri, third.
Tomatoes - whole: Lena Vandevort, Butler, first; Heather Michel, Renfrew, second.
Tomatoes - stewed: Michael Bupp, Prospect, first.
Tomatoes - crushed: Lena Vandevort, Butler, first; Julie Worst, Butler, second; Susan Osche, Cabot, third.
Tomato soup: Lynnette Patton, Prospect, first; Susan Osche, Cabot, second; Jane Rekich, Butler, third.
Canned vegetable - any other: Donna Drake, Slippery Rock, first; Joyce Cranmer, Butler, second.
Apple juice: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Donna Drake, Slippery Rock, second.
Grape juice: Donna Drake, Slippery Rock, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second.
Tomato juice: Albert Defoggi, Renfrew, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second; Donna Drake, Slippery Rock, third.
Juice - any other: Donna Drake, Slippery Rock, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second.
Canned beef: Donna Drake, Slippery Rock, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second.
Canned chicken: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Donna Drake, Slippery Rock, second.
Canned pork: Donna Drake, Slippery Rock, first; Debbie Rockwell, Slippery Rock, second.
Canned venison: Debbie Rockwell, Slippery Rock, first; Joyce Cranmer, Butler, second; Christina Black, Butler, third.
Pickled beans: Margaret Wilhite, Prospect, first; Heather Michel, Renfrew, second.
Pickled beets: Lena Vandevort, Butler, first.
Bread/butter pickles: Dave Steighner, Renfrew, first; Pam Steighner, Renfrew, second; Lynnette Patton, Prospect, third.
Dill pickle hamburger chips: Anita Stevens, Renfrew, first; Susan Osche, Cabot, second; John Paserba, Cranberry Township, third.