Beale nets 24 as Freeport rolls, 69-49
Josh Beale scored 24 points and also grabbed 16 rebounds as the Freeport boys basketball team used a big second half to pull away from Deer Lakes, 69-49.
Kris Keppel added 10 points for the Yellowjackets (9-12, 3-10).
FREEPORT 69
Mason Eddinger 1 7-8 9, Kevin Lynch 3 0-0 8, Kris Keppel 2 6-9 10, Logan Hewitt 0 1-2 1, Brandon Hochbein 3 0-2 6, Ben Beale 0-1 3-3 6, Ian Miller 0 2-2 2, Derek Jones 1 0-0 2, Josh Beale 7 9-11 24, Anthony Aulicino 0 1-2 1. Totals: 18 29-39 69.
DEER LAKES 49
Nichols 1 1-2 3, Z. Butler 4 3-4 12, Darsie 0 1-2 1, Kelly 6 1-1 16, Noble 0 3-4 3, Carnprobst 3 0-0 6, Vrane 1 0-2 2, Solomon 2 0-0 4, Noble 1 0-0 2. Totals: 18 9-15 49.
Freeport 9 15 20 25 — 69
Deer Lakes7 10 14 18 — 49
3-point goals: Freeport 4 (Lynch 2, B. Beale, J. Beale); Deer Lakes 4 (Z. Butler, Kelly 3)
Friday: Knoch at Freeport
Union 68, A-C Valley 35 — Lucas Bowser scored 19 points and added eight rebounds as the Golden Knights rolled to a win over the Falcons.
Hank Murphy added 18 points and six steals and Cole Morris scored 14 points to go with 10 assists for Union (14-6).
Austin Heeter scored 14 points and Kody Wolfe added 10 for A-C Valley (5-14).
A-C VALLEY 35
John Anderson 1 0-1 2, Austin Heeter 4 6-10 14, Kody Wolfe 4 0-0 10, Joe Manculich 0 1-2 1, Zach Muhl 2 0-0 6. Totals: 11 7-13 35.
UNION 68
Hank Murphy 8 1-2 18, Sutton Varner 2 0-1 4, Cole Morris 5 2-2 14, Gavin Hawk 3 0-1 7, Lucas Bowser 6 5-5 19, Gavin Guntrum 0 1-2 1, Dana Logue 0 0-2 0, Trey Miles 1 0-2 2, Kolby Montgomery 1 1-3 3. Totals: 26 10-19 68.
A-C Valley 9 11 11 4 — 35
Union16 13 22 17 — 68
3-point goals: A-C Valley 4 (Wolfe 2, Muhl 2); Union 6 (Murphy, Morris 2, Hawk, Bowser 2)
Friday: Karns City at A-C Valley; Union at Keystone
Meadville 80, Grove City 71 — Kameron Patterson scored 27 points and Brendan Record added 21 points, but the Eagles (13-6, 8-5) couldn’t hold on to a second-half lead in a loss to the Bulldogs.
Armoni Foster led Meadville (17-2, 12-1) with 33 points.
GROVE CITY 71
Brendan Record 9 2-2 21, Andrew Mason 1 0-0 3, Kaiden Young 3 4-6 11, Kameron Patterson 8 5-5 27, Martin Beatty 3 0-0 6, Brayden Martin 0 0-0 0, Kyle Barger 1 1-2 3, Qadir Muhammed 0 0-0 0. Totals: 25 12-15 71.
MEADVILLE 80
Anthoni Boitnott 6 1-2 16, Isaiah Manning 0 0-0 0, Lashon Lindsay 3 3-3 9, Armoni Foster 11 8-9 33, jason Clune 6 1-2 17, Trevor Miller 0 0-0 0, Roman Peru 2 0-0 5, James Mullen 0 0-0 0. Totals: 28 14-18 80.
Grove City 17 20 20 14 — 71
Meadville21 23 11 25 — 80
3-point goals: Grove City 7 (Record, Mason, Young, Patterson 4); Meadville 10 (Boitnott 3, Foster 3, Clune 2, Peru)
JV: Grove City 43-37 (Brayden Martin 20)
Friday: Hickory at Grove City
Conneaut Area 76, Slippery Rock 67 — Chase Allen scored 18 points and Ryan Dutton 17, but a disastrous third quarter doomed the Rockets.
SLIPPERY ROCK 67
Ryan Dutton 6 4-4 17, Josh Bowser 1 0-0 3, Chase Allen 7 3-4 18, Hunter Prementine 2 1-2 5, Luke Brandon 2 2-2 7, Ricky Mineo 3 2-4 8, Jeff Bennett 2 0-0 5, Seth Beels 1 0-1 2, Jon Sosa 1 0-0 2, Seth Slater 0 0-1 0. Totals: 25 12-18 67.
CONNEAUT 76
Litwin 12 5-13 30, Sperry 2 1-2 6, Merritt 1 4-4 6, Richardson 1 2-2 5, Mattera 0 1-4 1, Ray 5 2-2 13, Williams 6 1-2 15. Totals: 27 16-29 76.
Slippery Rock 17 12 10 28 — 67
Conneaut12 16 31 17 — 76
3-point goals: Slippery Rock 5 (Dutton, Bowser, Allen, Brandon, Bennett); Conneaut 6 (Litwin, Sperry, Richardson, Ray, Williams 2)
Saturday: Slippery Rock at Ellwood City
Cardinal Wuerl North Catholic 78, Vincentian Academy 47 — The Trojans (13-8, 10-0) remained undefeated in league play and clinched a section title.
Cardinal Wuerl opened the game on a 20-0 run.
North Allegheny 74, Seneca Valley 48 — The Raiders fell to 7-14 overall and 1-10 in the section.
Rifle
Matt Corlew, Brendan Lefevre, Cameron Tack, Luke Montag and Luke McEachin all shot 100 in Butler’s win over Plum, 796(56x)-789(44x).
Swimming
Behind two individual wins by Tabitha Donaldson, the Slippery Rock girls beat Oil City 96-72.
Donaldson also swam a leg on the Rockets’ winning 200 medley relay team.
On the boys’ side, Trent Donaldson, Heston Suorsa and Ben Shumway were multiple winners for Slippery Rock in a 71-65 loss to Oil City.
Girls
Slippery Rock 96, Oil City 72
200 medley relay: 1-Slippery Rock (Mari Reott, Barbie Cessar, Kayla Broad, Tabitha Donaldson) 2:06.23
200 freestyle: 1-Alyssa Rea (SR) 2:19.95
200 individual medley: 1-Cessar (SR) 2:32.99
50 freestyle: 1-Donaldson (SR) 26.25
100 butterfly: 1-Reott (SR) 1:07.98
100 freestyle: 1-Tifany Berry (OC) 59.47
500 freestyle: 1-Donaldson (SR) 6:00.59
200 freestyle relay: 1-Slippery Rock (Amie Cravener, Taylor Shaner, Rea, Cessar) 1:56.51
100 backstroke: 1-Cravener (SR) 1:12.53
100 breaststroke: 1-Amanda Espy (OC) 1:20.00
400 freestyle relay: 1-Oil City 4:47.53
Boys
Oil City 71, Slippery Rock 65
200 medley relay: 1-Slippery Rock (Marty Doyle, Heston Suorsa, Trent Donaldson, Clayton Cupec) 1:57.12
200 freestyle: 1-Donaldson (SR) 2:04.00
200 individual medley: 1-Suorsa (SR) 2:24.70
50 freestyle: 1-Ben Shumway (SR) 25.44
100 butterfly: 1-Donaldson (SR) 1:00.57
100 freestyle: 1-Doyle (SR) 54.46
500 freestyle: 1-Bobby Wenner (OC) 6:13.45
200 freestyle relay: 1-Slippery Rock (Cupec, Donaldson, Suorsa, Doyle) 1:41.39
100 backstroke: 1-Shumway (SR) 1:02.28
100 breaststroke: 1-Suorsa (SR) 1:16.44
400 freestyle relay: 1-Oil City 4:57.72