Butler County's great daily newspaper
Advertisement | Advertise Here

Death Notices


Michael C. “Mike” MacKinney, formerly of Butler
Cecile A. Hudson Nunamaker, St. Petersburg, Pa.
Forrest F. “Woody” Versaw Jr., Middlesex Township
Ryan H. “Zube” Zubrin, Tampa, Fla.


October 22,2020


Frances Ann “Francie” Angeloni, Butler
Carol Ann Ekey, Zelienople
Paula K. Madison, Butler Henrietta McElravy, Karns City
Joyce E. Slater, North Washington


October 21,2020


William K. “Bill” Dellich, West Sunbury
James “Jim” Randall Kniess, Butler
Robert James Kotchey, Cabot
Sandra Jean Warner Linaberger, Butler
Darlene Alice McCurdy, Butler
Robert M. Schomburger, Gibsonia


October 20,2020


Harole Rhinehart Beazell III, formerly of Butler
William David Boice, Evans City
Celena “Lena” (Watterson) S. Butchko, Slippery Rock
Deanna Catherine (Kimmel) Edgar, Middletown, Ky.
Regis B. Green, Butler
Wayne Robert Johnson, formerly of Butler
James Leonard “Buster” NastasiJr., Butler
Robert “Bob” Frank Simmons Sr., West Sunbury
Dorothy Sinz, Butler
Chance Wampler, Butler


October 19,2020


Harold Rhinehart Beazell III, formerly of Butler
Michael Joseph Best Jr., formerly of Butler
Sandra Kay Christofano, Butler
John E. Dufford, Leechburg
Karen Anne Dufford, Leechburg
Charles Allen Holmes, Butler
Heath E. Jacobs, Clinton, Pa.
Stephen K. Mimm, Crawford County
Irene Shearer, Cabot
Robert “Bob” Frank Simmons Sr., West Sunbury
Vivian Jean Wigton, Cochranton


October 17,2020


Jeanne E. Hinchberger, Butler
Ruth M. Lankemeyer,Butler


October 16,2020


Raymond J. “Sonny” Hillwig Jr., formerly of Karns City
Carol J. (Rankin) Miller, Butler
Paul R. Rudish, Chicora
Florence Gebhart Truver, Middlesex Township
Allen George Walowen, Englewood, Colo.


October 15,2020


Charles Fuellgraf, Butler
Kathy A. “Truck” Grynuck-Beitch, Lyndora
Patrick Joseph Murphy, Boyers
Donna E. Schnur, Butler
Donna Hahn Stewart, Mars


October 14,2020


Roger F. Bartoli, Harrison Township
Bertha Marie Durnell,Slippery Rock
Charles Fuellgraf, Butler
Jean A. “Gina” Frangona Mamula, Butler
Ray A. Myers, Butler
Agnes M. Slimak, Butler


October 13,2020


LoraDell Oswald Baker
James T. “Jim” Gallagher, Grove City
Sally R. Gicie, Butler
Jean A. “Gina” Frangona Mamula, Butler
Larry Alan Morrow, Butler
Agnes C. Osche, Cabot
Joseph C. Signorelli, Petrolia
Agnes M. Slimak, Butler
Lisa M. Stewart, Butler
Jason Hunt “JJ” Womack, Butler
Helen L. Yount, Renfrew


October 12,2020


LoraDell Oswald Baker, Grove City
Viola Mae Boltz, Chicora
Eric Dittmer, Butler
Chambers A. Ealy Jr., Emlenton, Pa.
Wayne C. Eckert, Middlesex Township
Lester Fleeger, formerly of Butler
David G. Hoover, Butler
James Arnold Lewis Jr., Surfside Beach, S.C.
Bradford Allen Mace, Butler
Lillian McWilliams, Clarks Mills, Pa.
Ernest Glenn Moeser, Newport News, Va.
Patty Cope Shimp, Butler
C. Curtis Wible, Butler


October 10,2020


Raymond L. Eyth, Chicora
Louella J. Loos, Butler
Patty Cope Shimp, Butler
Annabelle M. Soose, Butler
Margaret J. “Peg” Tarcha, Butler


October 09,2020


Thomas M. Adamiec, Butler
Thomas W. Brucker, Penn Township


October 08,2020


Pauline W. “Polly” Bachman, Butler
Charles D. Gerdes, Cranberry Township
Larry Edward Oskin, Butler
Elizabeth A. Woodard, Zelienople


October 07,2020


Joan E. Cooper, Cabot
Ethel Mae Hall, Fombell
Larry Edward Oskin, Butler
Michael Rae Tomeo, Key Largo, Fla. and Slippery Rock
Debra Jean Wright, Franklin Township


October 06,2020


Bertha M. Beblo, Butler
Mary M. Beidl, Corsica
Irene Lucille Bortmess, Zelienople
Sara J.“Sally” (Weaver) Collins
Frederick Lee “Fred” Fester, Butler
Lenore Benton Henry, Cranberry Township
Jannet Elaine (Mayer) McCollum, Fort Myers, Fla.


October 05,2020


Sandra Kay “Sandie” Augustine, Middlesex Township
Lorraine Beightol, Grove City
Eleanor (Matonak) Chan, Indiana, Pa.
Elise E. Claycomb, Franklin Township
Frederick “Fred” L. Fester, Butler
Ronald A. Holzer Sr., Adams Township
Robert Leo “Bob” McDonough, Allison Park
Amy I. DeHart McKinley, Valencia
Theresa Cecelia Reasey, Cranberry Township
Dorothy M. Salvaggio, Mars
Salvatore “Sam” Tascarella, East Brady


October 03,2020


Matthew M. Baptiste, Butler
Anthony “A.J.” Fornelli, Butler
Gerald Hoffman, Kennerdell
Kenneth R. Samay, South Buffalo Township


October 02,2020


Eleanor Grace (Oesterling) England, Orlando, Fla.
Michael Gayhart, Butler
Leroy “Roy” Howard Leise, Portersville
Carol A. (Gall) Leyland, York, Pa.
Patricia Ordy, Butler
Maj. William Raymond “Bill” Parker, U.S. Air Force (Ret.), Cerritos, Calif.
Melvin “Bud” Reges, Butler
Sarah H. Peaco Rudolph, Richland Township and Fort Myers, Fla.
Ralph Charles Scherder, Butler
Mary Evelyn (Knapp) Simmons, Cabot
Larry W. Tyson, formerly of Butler and Evans City
Lana Louise Walker, Butler


October 01,2020


Peter Paul Revi Bosin, Bluffton, S.C.
Terri Louise Bowser, Buffalo Township
Sarah R. Graham, Grove City
Timothy Kovocovsky, Butler
Amy I. DeHart McKinley, Valencia
Ann Filetich Robinson, Butler
Patricia Everhart Seeman, Peachtree City, Ga.


September 30,2020


Joseph L. Dlutowski, formerly of Middlesex
William F. “Bill” Graham Jr., Bruin
Mary L. Heist, Butler
Margaret Jean Dunmyre Helton, Butler
Thomas S. Hodder, Cranberry Township
Mary L. Lucas, Grove City
Edward McCormick, Portersville
Linda Louise Guerriere McDeavitt, Slippery Rock
Stephen P. Mitro, Sarver
Nagabhushanam G. Nunna M.D., Valencia


September 29,2020


Eugene “Gus” Angerett, Prospect
Ronald L. “Jake” Beggs, Butler
Dorothy Gene Burger, Cranberry Township
Georgetta M. Burk, Valencia
Gary Freehling, Saxonburg
Ryan Furl, Butler
C. Dale Gibson, Prospect
Mary Ann Martsolf, Butler
Arlene W. Pennington, Bruin
Kenneth “Ken” Philip Roche, Valencia
Edward J. Skurka, Valencia
Floyd A. Zang, Chicora


September 28,2020


Charlotte Eileen Allison, Slippery Rock
Anita J. Bonner, Butler
Earl S. Fennell, East Butler
Stephany Jane Fosnaught, Center Township
John N. “JJ” Johnson, Butler
Joanne Lauster, Butler
Carolyn Jean Pithers, Raleigh, N.C.
Stefanie Ann Rankin, Emlenton
Vivian F. Lickert Rhule, Cranberry Township
Jack Elmer Sieglen, Zelienople
Arlene R. Widenhofer, Summit Township


September 26,2020


Grace Deer Bell, West Sunbury
Kathryn “Kate” Evelyn McCandless Hockenberry, Grove City
Jerome R. “Jerry” Vogel, Mars


September 25,2020


Margaret A. (Riebel) Hilf, Millvale
William Bert Kenny, Jefferson Township, Greene County


September 24,2020


Mattie F. Anderson, Slippery Rock
Matilda A. “Tootie” Betres, Butler
Glenn R. Kerr, Butler
James R. “Crow” McCune, Butler
Victor A. Ohl Jr., formerly of Sarver
Jennie Niederlander Shaw, formerly of Slippery Rock
Maggie Lucille Shoaf, Columbia, S.C.
Jennie V. Stimac, Bradys Bend


September 23,2020

Advertisement